ghosting

Vixen i Numer Raz na deskach teatru. Muzyczny spektakl

ghosting

Rap na stadionie, w filharmonii, muzeum a także na deskach teatru. Gatunek wkracza w szeroko pojęte ramy kultury. Kolejnym przykładem jest spektakl muzyczny „Ghosting. Stan Ducha” w którym zagrają Vixen i Numer Raz.

Muzyka powstała specjalnie na rzecz spektaklu. Różni się ona od dotychczasowych produkcji Vixena. Raper gra tam jedną z głównych ról, a muzyka opisuje stan w którym znajduje się bohater.

„Najbardziej współczesny jak to możliwe, tak autentyczny jak się tylko da. Prawda o tym, jak łatwo stać się samotnym w tłumie wielkiego miasta, jak trudno porozumieć się z sąsiadem mieszkającym na tym samym piętrze bloku spotykając go w windzie.” – tak sztuce napisał Jakub Wocial, reżyser

Warszawa, 2019 rok, typowe osiedle z wielkiej płyty. ONA i ON, oboje młodzi, na scenie nie poznajemy nawet ich imion, ale znamy ich przecież wszyscy: introwertyczny informatyk (w tej roli Vixen) i wrażliwa, zagubiona 30-latka, “słoik” z małego miasta (Ania Iwanek). Bystry obserwator, pan Bogdan, rubaszny filozofujący nadzorca bloku (w tej roli Numer Raz). Akcji towarzyszy choreografia stworzona przez Izabellę Borkowską. W spektakl wpleciony jest wątek detektywistyczno-ezoteryczny związany z historią samego budynku.

Ghosting. Stan ducha to pytanie o to, co widzą ludzie wpatrzeni w telefony, siedząc obok siebie w restauracji, w metrze, na imprezie. Trudności w codziennej międzyludzkiej komunikacji zderzone są z iluzją internetowych komunikatorów, elektronicznych avatarów, cyfrowych banałów. To odpowiedź na to, co czują ludzie spotykając się przypadkowo na papierosie na klatce schodowej, w windzie, przy osiedlowym śmietniku. I czyje duchy straszą w piwnicy.

Autentyczność spektaklu zapewniają aktorzy i muzycy, którzy na co dzień działają poza branżą teatralną i po raz pierwszy spotykają się, żeby stworzyć taką formę. Rapowa poetyka zderza się z nowoczesnym elektro, progresywnym funkiem i R&B.

Sztuka zostanie wystawiona 20, 21 i 22 grudnia 2019 r. na deskach Małej Warszawy na Pradze.

Występują: Vixen, Ania Iwanek, Numer Raz (Michał Witak)
Reżyseria: Jakub Wocial
Scenariusz: Agnieszka Sobolewska, Filip Krzywiński
Muzyka: Kamil Sobiczewski, Filip Krzywiński, DJ Eprom
Choreografia: Izabella Borkowska
Teksty piosenek: Vixen, Ania Iwanek, Numer Raz, Filip Krzywiński, Agnieszka Sobolewska