Czy polski rap dobrze się sprzedawał w 2020?

Jak co roku, ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) przygotował roczne podsumowanie Oficjalnej Listy Sprzedaży (OLiS) oraz zestawienie najczęściej odtwarzanych radiowych przebojów – Airplay. Najchętniej kupowany album w zeszłym roku to  Romantic Psycho Quebonafide. Natomiast polskie stacje radiowe podbił natomiast przebój The Weeknd Blinding Lights.

Jeśli chodzi o Airplay –  choć widać znaczną przewagę zagraniczynych artystów, to w zestawieniu ukazało się też wiele polskich utworów, natomiast tylko jeden hip-hopowy. Na pozycji 15, uplasował się singiel Bubbletea, wykonywany przez Quebonafide i Darię Zawiałow.

Jeśli chodzi o OLiS – w tym zestawieniu pojawiło się sporo polskich raperów. W pierwszej 20 możemy zobaczyć aż 13 hip-hopowych tytułów. Najlepiej w 2020 roku sprzedawał się Romantic Psycho Quebonafide, a na 3 miejscu widnieje PRO8L3M z płytą Art Brut 2.

W pierwszej 10 znaleźli się także: Paluch z krążkiem Nadciśnenie, O.S.T.R. z krążkiem Gniew, Taco Hemingway – i tutaj kolejno 2 pozycje: Jarmark i Europa, a pierwszą dziesiątkę zamyka Mata i 100 dni do matury.

źródło: zpav.pl

W 2020 r. całkowita liczba sprzedanych płyt z pierwszej setki zestawienia rocznego OLiS wyniosła 1 258 926 egzemplarzy i jest to spadek w porównaniu z rokiem 2019 o 23,8%. We wszystkich 51 notowaniach, które zostały opublikowane w roku ubiegłym, pojawiło się łącznie 421 nowości (o 50 więcej niż przed rokiem) i tylko jeden album był notowany na każdej liście – wydawnictwo duetu Kwiat Jabłoni zatytułowane Niemożliwe.