Recenzja – Małpa – Mówi

malpa

Ewolucja

Według teorii Karola Darwina człowiek pochodzi od małpy, jedni się z tym zgadzają, drugich (często bardzo religijnych) obraża to stwierdzenie i kategorycznie odrzucają taką opcję. Jest jednak pewien Małpa z Torunia, który jest świetnym przykładem ewolucji, niekoniecznie jednak takiej o której wspomniałem. Zapraszam do czytana recenzji solowego albumu Małpa – Mówi.

Płyta wydana w doskonale znanej już formie książeczki, w której znaleźć możemy ciekawą rozmowę Małpy z Jinxem, ilustracje do każdego kawałka oraz informacje na temat producenta, pierwotnej nazwy ścieżki itd.

Za Produkcję muzyki odpowiedzialni są The Returners, Donatan, Stona, Sherlock, Marcin GPD Jabłoński, Wojtek Piwowarczyk, Michał Zbąski, Zetena oraz White House. Bity zróżnicowane, niektóre należą do spokojniejszych, znów inne obfitują w mocny bas, lecz każdy z osobna nadaje charakteru tej płycie. Najciekawszym podkładem wg mnie jest ten od Stony w numerze pt. „Po Sygnale”

Tekstowo Małpa trzyma wysoki poziom, poruszając różne tematy skacze z wątku na wątek , jest raperem nietuzinkowym i nieraz ciężko stwierdzić co artyście chodzi po głowie. Osobiście najbardziej urzekł mnie tekst do spokojnego kawałka pt. „Lego”

Z pewnością pamiętacie jeszcze wyniesiony ponad wyżyny poprzedni album torunianina „Kilka Numerów O Czymś” Nie wiem co Artysta porabiał przez okres siedmiu lat ale progres w tworzeniu muzyki jest ewidentnie odczuwalny. Jego Flow uległo znacznej zmianie, dalej dostarcza tego poweru ale już nie jest tak krzykliwe jak na tamtym albumie, Małpa wydaje się spokojniejszy, choć gdy kawałek tego wymaga potrafi zadrzeć głos jak np. w kawałku „Mołotow”

Gości mało, Włodi oraz Gruby Mielzky, o obu ostatnimi czasy dość sporo słychać i idealnie komponują się z Małpą na feacie. Trzecim gościem jest Jinx z którym tworzą Proximite.

Progres artysty bardzo wielki, Małpa jest wyśmienitym przykładem na istnienie Ewolucji.

Album bez wątpienia zasługuje na 4,5/5 w skali Dykty. Kawał dobrej muzyki.

Napisał Red. Sebastian aka Bakuś

4.5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *