Recenzja – Alergeek – Magia

Magia

Dyktafonografika od zawsze chętnie przyglądała się niszowym raperom. Część z nich dostało swoje “5 minut” w audycji muzycznej DyktaStation. Dziś pragniemy polecić wam album pochodzącego z Rudy Śląskiej rapera – Alergeeka pt. “Magia”. Jest to szóste wydawnictwo w dyskografii muzyka, które wyprodukował prawie całe sam.

“Magia” Alergeeka to króciutkie EP składające się z sześciu utworów. Alergeek to młody raper wpisujący się w kanon ludzi-orkiestr. Sam produkuje swoje płyty, a w przeszłości nawet teledyski. Jak sam mówi o płycie „Dźwięki i pomysły, powstające z pustki wokół nas to dla mnie jest Magia”. Trudno mu odmówić racji, gdyż jego EP ma coś w sobie z magicznego uroku.

Szóste wydawnictwo, sześć utworów pełnych szczerych tekstów. Alergeek może i nie jest najbardziej charyzmatycznym raperem, jednak ma w sobie coś czym do siebie przyciąga. Warstwa muzyczna albumu to istny majstersztyk wciągający w magiczny świat. Muzyka w całości (poza jednym utworem) wyprodukowana przez Alergeeka to z pewnością najmocniejszy punkt EP. Klasyczne, oldschoolowe, bez zbędnej elektroniki – to można powiedzieć o bitach na tym albumie. Sprawia to, że “Magia” jest “magiczna” i równocześnie niesamowicie klimatyczna.

Flow i nawijka może pozostawiać sporo do życzenia. Alergeek ma braki w charyzmie, a jego sposób nawijania bywa monotonny i sztywny. Momentam głos rapera jest hipnotyzujący – może taki był zamierzony efekt na “Magii”. Swoje braki w charyzmie nadrabia tekstami. Są one bardzo dopracowane, bogate językowo, metaforyczne wpasowane w koncept płyty. Teksty przepełnione są szczerością opisujące przemyślenia i przeżyci autora. Nie ma tu przechwałek i mitomaństwa, ot rozkminy niecodziennego rapera.

Magia

“Magia” tego albumu polega na wkraczaniu w klimaty Indie. Alergeek stanowi dobrą alternatywę od mainstreamowych raperów i stanowi miłą odskocznie od trendów panujących na scenie polskiego rapu. Paradoksalnie, pewne braki w warsztacie wokalnym są jego atutem. Czymś w rodzaju skazy powodującej, że dzieło jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju. EP jest krótkie, a więc zostawia pewien niedosyt bo urywa się w momencie, gdy w pełni odpłynęliśmy wraz z klimatem. Zresztą sprawdźcie to na własnej skórze.

 
Album jest do nabycia na: www.alergeek.com/sklep oraz dostępny do odsłuchu na Spotify, ITunes, Tidal oraz innych platformach streamingowych.
 
Tracklista:
 
01. Alergeek – Ritual
02. Alergeek – Magia
03. Alergeek – Too Late
04. Alergeek – Trainspotting
05. Alergeek – Senseless Game
06. Alergeek – Nie Noszę Zegarka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *