Breakdance i Deskorolka na olimpiadzie to Zeitgeist

Informacja o tym, że taniec breakdance, skateboarding, wspinaczka sportowa i surfing zostały tymczasowo uwzględnione w programie sportowym Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024 nie jest nowa. Komitet Olimpijski informował o tym już w czerwcu.

Portale rapowe zainteresowały się tematem jednak w ostatnich dniach. Temat jest jak najbardziej pozytywny i zadowalający. Nowoczesne dyscypliny sportu, zasługują na to, aby stać się częścią zmagań olimpijskich.

Tancerze Break dance oraz skejci na deskorolkach pod flagą igrzysk to z pewnością duch czasu – zeitgeist. Komitet olimpijski tak argumentował swoją decyzję „Cztery sporty, które zaproponował Paryż, są całkowicie zgodne z Agendą Olimpijską 2020, ponieważ przyczyniają się do uczynienia programu bardziej zrównoważonym pod względem płci i bardziej miejskim oraz oferują możliwość kontaktu z młodszym pokoleniem” – powiedział Prezydent MKOl Thomas Bach.

Uczestniczenie w Igrzyskach Olimpijskich to prestiżowe wydarzenie dla sportowców. Tym bardziej cieszy uznanie „breaka” za dyscyplinę olimpijską nobilituje nie tylko tancerzy ale i kulturę hip hopową.

Breaking i wspinaczka sportowa pojawiły się jako wydarzenia medalowe na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich Buenos Aires 2018 , podczas gdy skateboarding, wspinaczka sportowa i surfing zadebiutują w programie olimpijskim w Tokio w przyszłym roku.