Back to 2009: Grubson promuje swój debiutancki album

Kim jest Grubson? Dziś raczej żadnemu słuchaczowi nie trzeba tego tłumaczyć. W 2009 roku jednak nie było to takie oczywiste… W sierpniu 2009 roku premierę miał jego debiutancki album O.R.S. Wtedy nawet sam raper nie spodziewał się, że kilka lat później wystąpi na scenie Przystanku Woodstock, a jego klip będzie jednym z najbardziej oglądanych wideo na polskim YouTube.

Album O.R.S. Od początku został dobrze przyjęty. Szybko po premierze uzyskał status bestselleru Empiku. Zapytany ówczas przez nas Grubson czy spodziewał się tego wyniku skromnie odpowiedział: – „Nie spodziewałem się. Cieszę się, że ludziom się podoba„. Ostatecznie album dotarł do 37. miejsca listy OLiS w Polsce, a dopiero w 2020 roku uzyskał status platynowej płyty.

Ten album jednak rozpowszechnił jego ksywkę w całej Polsce. Wcześniej znany był głównie wśród fanów undergroundowego rapu.

Pamiętamy, też nietypowy sposób promowania albumu. Były to czasy, gdy kiełkowała idea tworzenia „MaxFlo Street Teamu”, czyli ekipy zajawkowiczów, której wspólnym celem było aktywne działanie na rzecz hip-hopu. Mieli oni za zadanie rozwieszanie ulotek reklamowych. Kartka informowała o sprzedaży albumu dobrze rokującego rapera, można było z niej zerwać również numer telefonu pod którym zamawiało się płytę.

We wrześniu 2009 roku w katowickim empiku odbyło się spotkanie z raprem. Prowadził je ówczesny menadżer rapera Majkel. Na spotkaniu opowiedziano parę słów o płycie i procesie jej tworzenia, a na koniec zaprezentowano parę kawałków na żywo. Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tego spotkania.